ABY BŘÍŠKO NEBOLELO

Každý rodič chce pro své dítko jen to nejlepší. Nejdražší hračky, originální kočárek, oblečky z dovozu a samozřejmě tu nejlepší stravu, bez éček, konzervantů a přidaných barviv. Maminky své ratolesti neskonale milují a babičky bez dozoru je zase nebezpečně rozmazlují. Ale žádné dítko, byť sebelépe opečovávané, mateřským mlékem či náhradní stravou krmené, se nevyhne nepříjemným problémům. Totiž tvoření plynů v zažívacím traktu. Dospělí lidé dokáží u sebe takovou situaci poměrně snadno vyřešit, i když jsou-li zrovna v přeplněném dopravním prostředku, v Národním divadle či na návštěvě u tchýně, je to řešení poměrně komplikované.

U dítěte se plyny ve střevech nahromadí nejen díky potravinám a trávicímu procesu, ale také díky polykání vzduchu, když se snaží při kojení či krmení co nejrychleji nasytit. Následuje známé a mnoha generacemi praktikované „odříhnutí“, kdy jeden z obětavých rodičů pochoduje s potomkem opřeným o rameno po místnosti až do doby, kdy se z pusinky většinou už notně ospalého dítěte neozve jemné a roztomilé zatroubení. Bylo by ovšem naivní se domnívat, že tím je celý problém vyřešen. Stačí pár okamžiků, potomek zbrunátní a za mohutného akustického doprovodu začne zoufale kopat nožkama.

Ve většině případů pomůže tzv. rektální rourka, která dokáže zbavit dítěte nadbytečných plynů a tím pádem i nepříjemné bolesti. Důvody, proč někteří rodiče nepoužívají zmíněnou pomůcku bývají dva. Buď o ní vůbec nevědí nebo se jí bojí použít, aby svému potomkovi neublížili. Tady mohu i ty nejopatrnější rodiče ubezpečit, že moderní rektální rourky jsou zcela bezpečné a nepředstavují absolutně žádné riziko.

Navíc česká firma Riocath přišla s úplnou novinkou, která je, jak by řekli Němci, mercedesem mezi trabanty. Rourku s motivem milého medvídka, která se při použití nevtlačuje, ale jenž se sama vybaluje, což je revoluční způsob aplikace a představuje pro dítě i jeho rodiče vrchol komfortu a maximálního pohodlí. Jen pro představu. Riocath s využitím špičkové technologie bude využíván i na lékařských pracovištích, kde se zdravotnický personál stará o nedonošené děti v inkubátorech, jejichž hmotnost je mnohdy i na hranici 350 gramů. A to je jasný důkaz absolutní bezpečnosti rektální rourky této firmy.