Co je to vůbec kolika a jak vzniká

Takzvaná tříměsíční kolika je společně s růstem zoubků nejčastějším důvodem pláče miminek. Za bolavým bříškem kojenců nejčastěji stojí zvýšená plynatost v ještě ne úplně vyvinutých střevech. Na bolest miminko reaguje silným pláčem, který nejde uchlácholit. A to dokáže všechny rodiče pořádně rozhodit. Naštěstí pokud se jedná o pouhou koliku, není už tak těžké se jí zbavit.

Kolika se objevuje kolem třetího měsíce života kojence a během pár měsíců odezní. V extrémních případech s ní ale může miminko bojovat až do sedmi měsíců. A až tříhodinové záchvaty každý den v pravidelných intervalech jsou pak velkou zkouškou vašich nervů.

A co za touhle komplikací nejčastěji stojí? Je to nevyvinutost orgánů a nervové soustavy miminka. Děti s nižší porodní hmotností tak mají větší šanci, že se s kolikou budou potýkat. Jejich nevyzrálé a neplně funkční orgány totiž nedokážou nahromaděné plyny z bříška dostat. A je jedno, jestli je to spolykaný vzduch při kojení, jestli je to špatné trávení anebo jestli je vyprodukovaly nějaké bakterie. Prdíky tam prostě jsou a je potřeba jim pomoci ven.

Rektální rourka Riocath uvolní plyny cobydup

Na koliku se často užívá masáž bříška, cvičení s nožičkama, nahřívání nebo různé kapky. Nejosvědčenější postup je ale rektální rourka, která se nyní díky českému výrobku s evropským patentem dočkala revolučního zpracování. Ta se totiž zasouvá do zadečku dítěte vybalováním zevnitř ven, a tak ji dítě téměř nevnímá a necítí její pohyby.

A kde rourku pořídit? Seznam prodejců najdete zde: